Yüzde 100 etkili sonuç! Saç dökülmesine ilaç gibi gelen yöntem, soğan bile yetiyor

Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi, normal karşılanan bir durumdur. Ancak bu miktardan fazla dökülmelerle karşılaşıldığında, alın çizgilerine ulaşan açılmalar başladığında çeşitli önlemler alınabilir.

Saç dökülmeleri birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Tiroid bezlerinde oluşan bozukluklar, demir eksikliği, beslenme ve vitamin bozukluklarından kaynaklı ortaya çıkabilir. Ancak bazı doğal çözümler bu problemlerin önüne geçebilir.

Hindistan cevizi yağı

Doğal yağlardan biri olan Hindistan cevizi yağının içerisinde E vitamini, antioksidanlar ve yağ asitleri bulunur.

Özellikle E vitamini eksikliğinden kaynaklı oluşan saç dökülmelerini önlemek için Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda UV ışınlarından kaynaklı oluşan protein kaybı saç dökülmelerine neden olabilir.

Doktorlar, Hindistan cevizi yağının saçlar için kullanılması gerektiğini belirtiyor. Buna ek olarak, nemlendirici özelliğinden faydalanmak için de bakım amaçlı kullanabilirsiniz.

Biberiye yağı

Bilimsel çalışmalarla saç dökülmelerine karşı faydalı olduğu kanıtlanan doğal ürünlerden biri de biberiye yağıdır. İçerisindeki minoksidil maddesi saçların hızlı uzamasını sağlar.

Yapılan çalışmalarda etki mekanizması sonucunda kan dolaşımını artırarak saç dökülmelerini azalttığı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda saçların beyazlamasını önlemek, kepek sorununu ortadan kaldırmak için biberiye yağından faydalanabilirsiniz.

Nane yağı

Nane yağının en az bir minoksidil kadar etkili bir madde olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Kepek oluşmasını engelleyen, saçların daha dolgun, parlak ve hacimli görünmesine yardımcı olan etkiler sağlar.

Kırmızı ginsang

Saçların hızlı uzamasını sağlayan ve dökülmelere karşı etkili bir çözüm sunan kırmızı ginsang, bilimsel çalışmalarla da doğruluğu kanıtlanan bir maddedir. Çalışmalarda saç foliküllerinin arttığı görülmüştür.

Soğan suyu

Özellikle saçkıran problemi yaşayan hastalar için etkili olan soğan suyu saç dökülme hızını yavaşlatmada etkilidir. 38 katılımcının yer aldığı soğan suyu çalışmasında aralıklı olarak saçlardaki büyüme oranı izlenmiştir.

Yapılan çalışma sonuçlarının özellikle erkeklerde olumlu sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Saçkıran probleminden muzdarip olan erkeklerde %93 kadınlarda ise %71 oranında iyileştirici etkiler vermiştir.

Saç derisi masajı

Herhangi bir ürün kullanmadan yapılan saç derisi masajı, düzenli bir şekilde uygulandığında kan dolaşımını artırarak saç köklerine faydalarda bulunabilir. Özellikle stresli günlerde kişilerin rahatlamasını sağlayan saç derisi masajı kanlanmayı artırırken strese de iyi geliyor.

Japon erkeklerde yapılan araştırma sonuçlarında 24 hafta boyunca saç derisine yapılan 4 dakikalık masajın saçları uzattığı ve saç tellerini kalınlaştırdığı ortaya çıktı. Bir başka çalışmada ise 7 ayın sonunda 10 dakika boyunca yapılan deri masajının %70 oranında olumlu sonuçlar verdiği gözlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x