Endonezya’nın yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek için çıkardığı ‘Altın Vize’nin ilk sahibi OpenAI CEO’su Sam Altman oldu

OpenAI İcra Kurulu Başkanı Sam Altman, Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisinin yabancı yatırımcıları çekmeyi amaçladığı Endonezya’ya altın vize alan ilk kişi oldu.

Göçmenlik Direktörü Genel Silmy Karim yaptığı açıklamada, ülkenin göçmenlik dairesinin Altman’a “uluslararası bir itibara sahip olması ve Endonezya’ya fayda sağlayabilmesi” nedeniyle 10 yıllık vize verdiğini söyledi.

ChatGPT yaratıcısının kurucu ortağı, diğer avantajların yanı sıra havalimanlarında öncelikli güvenlik taramasından, daha uzun konaklama sürelerinden ve daha kolay giriş ve çıkış süreçlerinden yararlanacak.

Ekonomik kalkınmayı hızlandırmak amacıyla geçen hafta tanıtılan yeni vize, ülkede önemli yatırımlar yapan yabancıların 5 ila 10 yıl arasında kalmalarına olanak tanıyor. Örneğin, yerel kamu şirketlerinin hisselerine, tasarruf hesaplarına veya devlet tahvillerine 350.000 ABD Doları yatırım yapan bir kişi, beş yıl kalma hakkına sahiptir.

Haziran ayında yapay zeka hakkında konuşmak üzere Jakarta’yı ziyaret eden Altman’ın vize başvurusunda bulunup bulunmadığı veya Endonezya’ya yatırım yapmayı planlayıp planlamadığı henüz bilinmiyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x